راهنمای کاربردی شناخت رنگ مو

دوست دارید موهای تان را خودتان رنگ کنید اما نمی دانید چگونه باید رنگ مورد نظرتان را از میان انبوه نام ها و نشانه های مختلف انتخاب کنید؛ یا اصلا در مورد ترکیب یا عملیات های مختلفی که با رنگ موها انجام می دهند، اطلاعی ندارید؛ نمی دانید که اگر جایی موهای تان تن قرمزی یا زردی نامطلوبی به خود گرفت باید چه کنید؛ اگر هم از آرایشگری راهنمایی بخواهید چنان از واژگان تخصصی استفاده می کند که گیج می شوید و اصلا متوجه صحبت های او نمی شوید؛ اما ما می خواهیم شما را با این اصول اولیه آشنا کنیم؛ اصولی که می تواند نقطه آغاز کار شما با دنیای رنگ موها باشد.

رنگ روی کاتالوگ چقدر واقعی است؟

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب رنگ مو پایه موی خود فرد نیز بسیار مهم است. رنگ هایی که روی کاتالوگ ها می بینید همه روی موهای دکلره شده امتحان شده است حتی مشکی پر کلاغی. بنابراین یک فرد ایرانی با پایه رنگ تیره هرگز توقع نداشته باشد که رنگ انتخابی روی موهایش دقیقا همان سایه را ایجاد کند. اگر دقیقا همان رنگ و سایه را می خواهید موها نیاز به دکلره یا رنگ مو آن هم در چند مرحله دارد.

موهای اروپایی ها به علت اینکه پایه روشن دارند تقریبا از پایه پنج به بالا رنگ مو همان سایه را ایجاد می کند. اگر دقت کرده باشید در خانم هایی که موهای سفید بیشتری دارند رفله رنگ انتخابی بسیار نزدیک تر به رنگ کاتالوگ مو خواهد بود نسبت به خانمی که رنگ موی مشکی یا قهوه ای سیر دارد.

پایه های رنگ مو را بهتر بشناسید

رنگ ها در ۱۰ پایه هستند؛ پایه رنگ را عمق رنگ نیز می گویند و تن سایه ای است که روی مو می افتد؛ در واقع همان روشنی و تیرگی رنگ است که به ترتیب عبارتند از:

۱ مشکی،تیره ترین رنگ

۲ قهوه ای تیره

۳ قهوه ای متوسط

۴ قهوه ای روشن

۵ قهوه ای خیلی روشن

۶ بلوند تیره

۷ بلوند متوسط

۸ بلوند روشن

۹ بلوند خیلی روشن

۱۰ بلوند خیلی خیلی روشن یا پلاتینه

مثلا N۶ و A۶ هر دو یک پایه هستند ولی تن N۶ بلوند تیره و تن A۶ بلوند تیره خاکستری است.یادتان باشد عددهایی که در کنار رنگ نوشته می شود به این صورت خوانده می شود که اسم شماره رنگ؛ سمت راست ممیزاست و درجه یا همان پایه رنگ؛ سمت چپ ممیز.

از کدام اکسیدان استفاده کنیم؟

اکسیدان ها چه تفاوتی با هم دارند؟

اکسیدان که به عنوان تسریع کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به کار می رود، باتوجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ ها تعیین می شود.

اکسیدان۱ (۶٪): رنگ را فقط به طور جزئی باز می کند و برای پایه مو از یک تا ۴ است

اکسیدان ۲ (۹٪): قدرت بازکنندگی و روشن کنندگی بالا روی موهای سفید را دارد و برای پایه مو از ۵ تا ۱۰است

اکسیدان ۳ (۱۲٪): قدرت روشن کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ را دارد و مخصوص دکلره است ولی در رنگ های بالا یعنی پایه ۹ و ۱۰ هم می توانیم استفاده کنیم(البته در رنگ مو چندان استفاده ای ندارد).

چرخه رنگ را یاد بگیرید

یکی از عناصر و عوامل مهم رنگ کردن مو تعیین رنگدانه زیرین موی شماست. وقتی که شما رنگی را انتخاب می کنید و روی موهای تان می گذارید امکان دارد به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به دست نیاید.

اگر شما نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یک رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد؛ اگر رنگ تن نارنجی داشت برای خنثی کردن تن نارنجی از رنگی استفاده می کنیم که در آن تن آبی وجود داشته باشد مثل مشکی یا خاکستری

رنگ زیرین + رنگ مصنوعی = رنگ نهایی

واریاسیون به چه کار می آید

واریاسیون ها رنگ موی خالص و قوی هستند که یا باید با رنگ مو یا با رنگ ساژ های روی موی دکلره شده ، مخلوط شوند تا تن رنگ را تغییر دهند. واریاسیون ها برای زیباتر شدن تغییر رنگ موی فعلی استفاده می شوند.

به چند نکته در باره خصوصیات واریاسیون ها توجه کنید:

۱ واریاسیون سبز ، رنگ قرمز را خنثی می کند و بالعکس. پس هیچ​گاه واریاسیون سبز با رنگ قرمز یا بالعکس ترکیب نمی شوند.

۲ واریاسیون زرد برای اینکه به مو ، تن طلایی بدهد با همه رنگ ها و رنگ ساژها ترکیب می شود.

۳ واریاسیون نقره ای ، ضد زردی است و زردی مو را از بین برده و موها را براق می کند.

۴ واریاسیون آبی ضد نارنجی بوده و رنگ نارنجی را خنثی می کند.

قانون ترکیب واریاسیون ها

۱ ۹۹/۰ یا E۱۲ ، واریاسیون های بنفش هستند که با رنگ مو های A و C و رنگ های قرمز مخلوط می شوند.

۲ ۱۰/۰ یا E۱۴، واریاسیون های آبی هستند که با رنگ مو های گروه N مخلوط می شوند.

۳ ۸۸/۰ یا E۱۵، واریاسیون های قرمز هستند که با تمام رنگ موها مخلوط می شوند. فقط با گروه های M ، C , A ترکیب نمی شوند.

۴ ۳۳/۰ یا E۱۷ ، واریاسیون های سبز هستند که با سری رنگ مو های A، C و M ترکیب می شوند.

قرمزی موها را چطور بگیرید؟

گاهی پیش می آید بعد از رنگ کردن مو با هاله قرمزی که در رنگ وجود دارد مشکل دارید و می خواهید این قرمزی را به طریقی از بین ببرید؛ در این حالت باید موها را رنگساژ کنید، رنگساژ یعنی رنگ ضعیفی که با آب رقیق شده است. باید یک پایه رنگ نرمال(بین ۵ تا ۷) یا دودی یا زیتونی را انتخاب کنید بعد آن را با آب و اکسیدان مخلوط کنید تا رنگ حالت ماست رقیقی را پیدا کند، پس آن را به موها بزنید و حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد موها را بشویید.

راهکاری برای پایدار کردن رنگ های فانتزی

اگر برای رنگ موهای تان از رنگ های فانتزی مانند قرمز، بنفش و... استفاده کرده اید برای پایدار کردن آن باید بعد ازیک هفته تا ۱۰ روز از رنگ کردن و وقتی هنوز موها چندان رنگ خود را از دست نداده اند، آنها را رنگساژ کنید تا رنگ ثابت شود. حواس تان باشد که بعد از ۱۵تا ۲۰ روز رنگساژ دیگر فایده ای ندارد و برای به دست آوردن همان رنگ قبلی باید مجددا موها را کامل رنگ کنید.

راهکاری برای رنگ گرفتن موهای سفید

اگر موهای تان خیلی سفید است آن را با کمی اکسیدان آغشته کرده و به مدت تقریبا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا موها تحریک شده و بتوانند بهتر رنگ مو را به خود جذب کنند اما اگر سفیدی موهای تان کم است نیازی به این کار نیست.بهترین رنگ برای شما مخلوط ۲ رنگ شماره ۴ و ۵ از گروه N یا مخلوط ۳ و ۴ از گروه M است که هر دوی این رنگ ها بهتر است با اکسیدان ۹درصد مخلوط شود.

الهام امیری

به نقل از: سایت آفتاب

/ 6 نظر / 568 بازدید
معصومه

سلام به هم نو ع عزیز وبلاگه زیبایی داری خوشحال میشم به منم سر بزنی شاید تونستم کمکی کنم منتظر حضور گرمت هستم

یاس های آسمانی

سلام باشنیدن این مطالب شما چه عنوانی برای آن انتخاب میکنید ؟ کشتار بی رحمانه یا شهادت مظلومانه .... http://yasasemani1361.mihanblog.com/post/183

یاس های آسمانی

سلام علیکم سلام علیکم باشنیدن این مطالب شما چه عنوانی برای آن انتخاب میکنید ؟ کشتار بی رحمانه یا شهادت مظلومانه http://yasasemani1361.mihanblog.com/post/183

aysaan

salam dostam mamnonke beman sar zadin/shomaham link shodin azizam

عاطفه شکری

سلام وبلاگ شما برام جالب بود خواستم برای پست سایز دامن و سرطان نظر بزارم که متاسفانه باز نشد...(خیلی جالب نوشته بود) با اجازه شما رو لینک میکنم

زن_مرد_برابری

از صفحه ی اینستاگرام ما دیدن فرمایید : instagram.com/zan_mard_barabari