سه دلیل برای انتخاب نکردن سوتیَن سفید

چند هفته قبل افتخار این رو داشتم که با دوستم راحله برای خرید سوتیَن به فروشگاه لباس زیر زنانه بریم. فقط می تونم بگم که لحظه های خوبی داشتیم. اون مثل 90% زن های دیگه، همیشه سوتیَن با شماره اشتباه می پوشید، و من تونستم شماره درست رو براش پیدا کنم. پس از اندازه گیری اون، از شماره 36A به 32C تغییر کرد! حتما می پرسید که چرا؟

البته اینجا لازم می دونم که توضیح بدم، شماره گذاری در کشور ما کاملا متفاوت با شماره گذاری رایج در فشن و مد لباس هست. اگر فرصت پیش بیاد حتما متنی رو راجع به شماره های درست مُد براتون خواهم گذاشت.

نه تنها راحله عزیزم دو شماره در اندازه باند کم کرد، بلکه دو شماره در فنجانی سینه افزایش اندازه داشت! (تعریف از خود نباشه) این یعنی قدرت متناسب کننده (fitter). یادم میاد که راحله از بحثی که راجع به رنگ های مناسب برای سوتیَن داشتیم کاملا شگفت زده شده بود. می خواهم قسمتی از بحث رو براتون بنویسم.

مثل بیشتر خانوم ها، راحله هم وقتی که اومد یک سوتین سفید پوشیده بود. در ابتدا که من سعی می کردم سوتین مناسب با اون رو براش fit (متناسب) کنم، متوجه یک نکته اصلی شد. سوتی نهایی که من بهش پیشنهاد می کردم، هیچ یک سفید نبودند. ابتدا سپاسگزاری کنم از راحله که با اطمینان اش به من، اجازه داد تا براش Fit کنم (متناسب کنم). اینجا قصد دارم راجع به اینکه چرا نباید دیگه سوتین سفید بخریم صحبتی با شما داشته باشم.

 

 

خیلی خب، مشکل ما با سوتین سفید چیه؟ آیا سوتین سفید کاملا کلاسیکه، و با همه چیز جور میشه؟ من میخواهم یه خونه تکنونی ذهنی براتون انجام بدم با گقتن این جمله که "دیگه سوتین سفید نخرید!".می دونم که بعد از گفتن این جمله مسلما نظرات انتقاد آمیزی رو دریافت خواهم کرد. ولی چرا من دارم این حرف رو میزنم؟ سفید رنگ مورد علاقه میلیونها زن در دنیاست. اما من می خواهم بگم روی دیگه سکه شاید زیباتر باشه.

سه دلیل من برای نخریدن سوتین سفید:

1- واقعا سخته که بخواهیم همیشه تمیز نگه اش داریم. تا حالا دقت کردید که در زمانی نه چندان زیاد پس از پوشیدن سوتین سفید، به نظر کثیف، لکه دار، مات، چین دار، میاد و شما هرگز نمی تونید اون رو مثل روز اولش کنید حتی با شستن اون؟ اما بدتر اینه که شما هر چقدر که اون رو زود به زود بشویید، زودتر از کار افتاده میشه. من نمی گم که نباید سوتین ها تون رو بشویید، ولی هنگامی که شما یک سوتین سفید دارید و اون همیشه کثیف به نظر می رسه، شما بیشتر راغب میشید که اون رو بشویید. شما هرگز نمی تونید اون رو مثل روز نخست سفید کنید، ولی اگر شما راه حلی برای اینکه بتونید اون رو مثل روز نخست، سفید درخشان (سفید خالص) کنید سراغ دارید، خوشحال میشم که به من هم بگید.

2- شما نمی تونید سوتین سفید رو در زیر لباس هایی با رنگ سیاه، و رنگ های روشن ببینید. این بزرگترین دلیل من برای نخریدن سوتین سفیده. پوشیدن سوتین سفید در زیر لباس سیاه و رنگهای روشن واقعا نا امید کننده است.

بسیاری از خانمها فکر می کنند که اگر لباس سفید بپوشند حتما باید در زیر اون سوتین سفید هم باشه. ولی می خواهم بگم که این فکر اشتباهه چون حتی از زیر لباس سفید هم دیده میشه. وقتی که که می گم از زیر همه چیز دیده میشه، یعنی شما می تونید ذره ذره اون رو از روی لباس ببینید به خصوص اگر کمی از شخص فاصله بگیریم و اون زیر نور مناسب عمومی باشه. مگر اینکه شما واقعا بخواهید که اینطور باشه و دیده بشه، در این صورت حرفی نیست. ولی اگر نمی خواهید پس انجامش ندید.

پوشیدن سوتین سفید در زیر لباسهای کاملا سیاه و تیره رنگ می تونه مشکلاتی رو هم بوجود بیاره. اشعه رنگ سفید به راحتی در رنگ تیره رخنه می کنه، و شما می تونید از روی لباس های تیره به راحتی وجود اون رو تشخیص بدید و حتی برخی موارد ممکنه که رنگ تیره بر روی سوتین سفید ایجاد لکه کنه، یا حتی اون رو برای همیشه رنگی کنه مثل قرمز، آبی، صورتی، یا سیاه. در صورتی که سوتین سفید پوشیدید از قرار گرفتن در نور فلش یا نور خورشید خودداری کنید، این کار شبیه اینه که برای دیگران یک شوی سوتین برگزار می کنید!

3- پیدا کردن سوتین سفید نسبت به دیگر رنگها سخت تره. چند مدت پیش زمانی که من در Nordstrom کارآموزی می کردم، بسیاری از زنها که من براشون متناسب می کردم خواهان سوتین سفید بودند و این من رو متعجب و کلافه می کرد. چون من بازه انتخابی کمی از رنگ سفید برای متناسب کردن با اندزه اونها در اختیار داشتم چون خیلی از تولید ها رنگ سفید رو در همه اندازه ها تولید نمی کردند. دلیلش هم اینه که در صنعت فشن و لباس زیر زنانه، رنگ سفید صرفا یک رنگ فشنی تعیین شده، و نه به عنوان رنگ اصلی و عمومی سوتین. فقط برای نشان دادن مدل سوتین و خودنمایی اون، هنگامی که در کنار لباسها و رنگهای دیگه قرار می گیره. این یک واقعیته. هم شرکتها و هم خانمها باید بهایی رو برای داشتن سوتین رنگ سفید بدهند و اون دقت و سختی بسیار زیاد در نگهداری و نحوه استفاده از اونه. این دلایل موجب میشه تا تولیدی های کمتری تمایل به تولید انبوه رنگ سفید داشته باشند.

خیلی خب، حالا که من دلیل های خودم رو برای نپوشیدن سوتین سفید گفتم، پس بیاید ببینیم بجاش بهتره که چی بگیریم؟ بگذارید رنگهایی همچون خنثی/قهوهای کم رنگ متمایل به زرد/ پوستی رو به شما پیشنهاد کنم. و بگم که چرا هر خانومی باید حتما از این رنگ ها داشته باشه.

خنثی یک رنگ روان و سازگاره. شما می تونید اون رو زیر هر لباسی با هر نوع رنگی بپوشید و مطمئن باشید که دیده نمیشه چون تقریبا همرنگ پوست شما است. به نمونه های زیر دقت کنید. این دختر در تصویر سمت چپ یک سوتین سفید پوشیده و در سمت راستیک سوتین خنثی. اگر به تصویر چپ دقت کنید می تونید همه قسمتهای سوتین رو به خوبی ببینید حتی در زیر این لباس سفید. و در سمت راست، چون اون از رنگ خنثی استفاده کرده پس شما نمی تونید سوتین رو ببینید. این جالب نیست؟

 

کلید یافتن سوتین با رنگ خنثی مناسب اینه که سعی کنید خیلی به رنگ یا سایه روشن پوست شما نزدیک باشه. اگر پوستی بور یا روشن دارید رنگ های تیره برای شما مناسب نیست و رنگ خنثی محسوب نمیشه، و اگر شما پوستی تیره یا گندم گون هستید رنگهای روشن برای شما رنگ خنثی نیست.

رنگ سیاه همیشه رنگ خوبی برای پوشیدن بوده. برای لباسهای تیره و سیاه، استفاده از رنگ سیاه به عنوان لباس زیر می تونه گزینه نسبتا خوبی باشه. وقتی که شما یک پیراهن سیاه می پوشید، اگر در زیر اون سوتین رنگ خنثی داشته باشید و در برابر نور شدید خورشید یا نورهای شدید دیگه مثل نور پروژکتور قرار بگیرید، کمی رنگ خنثی از پیراهن امکان عبور داره. به خصوص اگر شما دارای رنگ پوستی روشن و رنگ خنثی روشن برای سوتین باشید. در این گونه مواقع رنگ سیاه بهتر جواب میده. به نظر من سوتین رنگ سیاه چیزیه که باید حتما در هر کمد لباسی باشه.

رنگهای دیگه ای که من واقعا توصیه می کنم خانمها در کمد لباسی داشته باشند، رنگهای جذاب، شاد، چاپی، دخترانه، و زنانه است. این رنگها معمولا زیاد در زیر لباس استفاده نمی شوند ولی داشتن یک یا چند تا از اونها برای استفاده در زیر لباسهای تیره، طرح دار، یا ضخیم می تونه خوب باشه. زیرا بیشتر وقتها شما علاوه بر مادر یا دختر بودن، یک زن هستید و میخواهید که برای همسرتون جذاب باشید و احساسی خوب مثل میلیونها جنس مذکر داشته باشید.

من هرگز قصد ندارام که خانم هایی که از سوتین سفید استفاده می کنند رو دست بندازم یا سرزنش کنم. این نظر کارشناسی منه. گرچه در برخی مراسم های یا مذهب های خواص، پوشیدن سوتین سفید یک الزامه. این متن فقط برای آگاهی دان به شما و تفکر در مورد آنچه گفته شد بود.

امیدوارم که این متن براتون مفید باشه. کما اینکه باز هم تاکید میکنم پوشیدن لباس زیر راحت و مناسب (نه تنگ و نه گشاد) می تونه علا ه بر دادن حس خوب به خانمها، موجب سلامتی جسمی و روحی اونها نیز بشه. گرچه متناسب کردن کار چندان ساده ای نیست و حتما نیاز به کمک کارشناس داره ولی سعی می کنم در صورت امکان مختصری در مورد اش بنویسم تا برای انتخاب سوتین، کمتر دچار مشکل بشید.

از خانم الهام امیری نیز سپاسگزاری ویژه دارم که امکان این ارتباط رو به من داد. منتظر شنیدن نظرهای خوب شما هستم.   در صورت نیاز به مطرح کردن موضوعی خاص می توانید با ایمیل زیر موارد رو مطرح کنید. تا جایی که بتونم پاسخ خواهم دارد. marmarin@live.com

/ 5 نظر / 4457 بازدید
برابری

از صفحه ی اینستاگرام ما دیدن فرمایید: zan_mard_barabari

سمانه

سلام . خوشحالم از دیدن وبلاگتان. خواستم رمانی رو معرفی کنم بنام "مسئله زنها بودند" نوشته علی صالحی نشر ثالث. فکر نمیکنم هیچ زنی به اندازه مرد توی داستان دلسوز زنها باشد. اگر آدرس نویسنده اش داشتید ماهم اطلاع بدید

نگین

ممنون خیلی جالب بود. آپم

عسل

جالبه http://tahamall.samenblog.com/

عسل

زیباست http://tahamall.samenblog.com